Search
Close this search box.
Vrijeme by DHMZ:
SPLIT 15.7℃ | bura 1.4 m/s
6. svibnja 2024. 08:42
Sastav Hajduka pred utakmicu u El Shattu Foto Hajduk kroz povijest  

Objavljena knjiga koja najtemeljitije obrađuje zbjeg Dalmatinaca u El Shatt

PODIJELI

Zbjeg u El Shatt jedna je od stvari koja je ostala u kolektivnoj memoriji Dalmacije. Teško je naći nekog iz Dalmacije koji bar nekog u široj obitelji nije imao osobu koja je završila u egipatskoj pustinji te se do danas prenose priče iz tog doba, onih još malo koji su živi, a svjedočili tom vremenu.

Vrgorski profesor povijesti i geografije te ujedno lokalni povjesničar Branko Radonić prije nekoliko se godina uhvatio posla da sistematizira saznanja o ovom najpoznatijem domaćem zbjegu, i nakon gotovo pet godina kao rezultat je upravo izdao knjigu “El Shatt – Dalmatinci u pustinji“. Nije da se do sada nije radilo na ovom povjesnom razdoblju, ali nikad nije bilo ovako opsežne, temeljite i široke analize. Možda je najbolje prenijeti riječi povjesničara, novinara i urednika Tihomira Ponoša, koji je urednik i recezent ovog izdanja.

O zbjegu, koji nije samo epizoda iz povijesti Drugog svjetskog rata, proteklih se desetljeća mnogo pisalo: objavljivana su sjećanja sudionika zbjega, pisane su knjige i stručni članci, objavljivani novinski feljtoni, postavljane su izložbe, snimani dokumentarni filmovi. Međutim, do sada nije objavljena knjiga koja tako sveobuhvatno obrađuje zbjeg kao što je knjiga Branka Radonića, profesora povijesti i geografije, nastavnika, zaljubljenika u svoj kraj i lokalnu povijest, autora dvije knjige. Radonić je napisao cjelovito, sintetsko djelo koje o zbjegu govori temeljito, vjerodostojno i zanimljivo.

Na 800 stranica tako Radonić donosi manje-više sve bitno što se o zbjegu može doznati kroz arhive, ali i osobna svjedočanstva. Knjiga je epohalna i za one koji skupljaju velika izdanja, jer joj ni masa nije zanemariva. Ali bitnije od mase je taj široki spektar tema koji se pokriva tekstom. Od samih događaja koji dovode do zbjega, kretanja stanovništva prema Italiji i dalje Egiptu, organizaciji života u samom kampu usred pustinje… Svaki je segment pokriven, tako da je ovo knjiga i za one koji ne znaju ništa o zbjegu, ali i one koji su dobro upoznati s temom, jer definitivno mogu produbiti znanje.

Posebno treba istaknuti da Radonić nije upao u zamku u koju neki domaći povjesničari znaju upasti kad rade na temama iz 20. stoljeća. Iako kao poseban dio knjige ima direktna svjedočanstva sudionika, to mu nije jedina osnova za ovo opsežno djelo. A to je pogreška u koju domaći povjesničari znaju upasti. Treba napomenuti niti da nije fah idiot koji će pak suhoparno donositi samo pregled događaja kroz službene arhivske zapise. Zbog svega toga ova je knjiga obavezno štivo za one koje zanima ovaj dio povijesti Dalmacije.

Jasno da je autor poseban dio posvetio svom kraju i ljudima koji su od tamo završili u Egiptu. No, ne na uštrb globalne slike zbjega. Uglavnom, knjiga za sve one koji vole historiografiju 20. stoljeća, kao i one koji su zainteresirani za povijest Dalmacije. Ukoliko nekog zanima kako doći do knjige, može kontaktirati na mail dalmatinski.zbjeg@gmail.com. A mi obćajemo da ćemo pročitati ovih 800 stranica i napisati jedan pravi osvrt.

PODIJELI

Vezane vijesti

Search

Follow Us

Split

15.7℃

NE 1.4m/s

75%

1015.0hPA
  Vrijeme oko 8h:
17℃
Uto
20℃
Sri
19℃
Čet
19℃
Pet
19℃
Sub
  Vrijeme by DHMZ

Posljednje objavljeno