Search
Close this search box.
Vrijeme by DHMZ:
SPLIT 22.2℃ | lebić 2.3 m/s
29. travnja 2024. 12:44
Photo by Sigmund on Unsplash  

Kako Španjolska rješava problem nekretnina i zašto kod nas nema volje za takvo što

PODIJELI

Pitanje praznih stanova te oporezivanja nekretnina priča je koja u Hrvatskoj traje sad već bar 15 godina, od onog prvog nekretninskog buma. Posebno to bude istaknuto u ljetnim mjesecima, kada se dio države pomalo i napali na one na moru i njihova iznajmljivanja, ali to ima manje veze s porezima, a više s psihologijom. No, činjenica je da je pitanje nekretnina problem, cijene divljaju, a podaci govore da ne bi trebale.

Pa vidimo malo brojke. Nakon popisa stanovništva ispada kako je u Dalmaciji iskorišteno tek dvije trećine nekretnina, u Zagrebu tri četvrtine, a u Lici zabrinjavajućih tek pedeset posto. U redu, kod Zagreba i Dalmacije svakako se treba uzeti u obzir kako jedan dio nekretnina koje su formalno prazne zapravo nisu, nego se iznajmljuju na crno. Zanimljivo je kako bi se reformom nekretninskih poreza rješio i taj problem, no to se izbjegava već 30 godina. O tome poslije.

Ne treba neka velika pamet za srediti stanje, još jedna turistička zemlja trenutno je u postupku sređivanja nekretninskih davanja i to za sada izgleda dobro. Radi se o Španjolskoj čiji je plan u srži jednostavan. Najveći porez bit će na prazne i neiskorištene nekretnine, nešto manji na one koje su registrirane za turizam, još manje one koje se iznajmljuju za stanovanje, a najmanji je za objekte u kojima sami vlasnici žive. Kako Španjolska pati s manjkom stambenog prostora, čak predviđaju posebne olakšice za one koji iz turističke namjene nekretnine prenamijene za iznajmljivanje za stanovanje. Također, porez na prazne objekte raste s vremenom, što su duže prazni, veći je porez.

I kad se ovaj plan Španjolske pogleda, jasno je da ima glavu i rep. Više se ne isplati neprijavljivati turizam ili podstanare u objektima, jer će onda biti veći porez. Onu moguću rupu u pravilima, da se objekt prijavi za iznajmljivanje, a onda koristi za turizam zapravo je lako iskontrolirati uz pomoć agencija za turističko rentanje. Uostalom, ovih dana Booking.com je slao podatke o prometu hrvatskih iznajmljivača domaćoj Poreznoj upravi, to je dosta jednostavan način za kontrolu onoga što je u turističkoj namjeni.

U Hrvatskoj je, kad se gledaju samo nekretnine, srušeno temeljno kapitalističko načelo ponude i potražnje. Jer trenutno je u državi toliko nekretnina da kada bi se sve uselile, desetak godina niti jednu zgradu ili kuću ne bi trebali graditi. U takvoj situaciji načelo ponude i potražnje kazalo bi kako bi cijene trebale padati. I to radikalno. Ali ne padaju. A niti jedna vlada do sada nije pokazala ozbiljnu nakanu da riješi nekretninski problem, bum cijena i prazne stanove. Dapače, sustavom subvencioniranih kredita poticali su rast cijena.

Računica je jednostavna, samo u Zagrebu u pedesetak tisuća praznih stanova akumulirana je vrijednost od preko sedam milijardi eura, koja je mrtvi kapital. Nekretnine su postale sredstvo štednje, ulaganja, samo za sebe, svojevrsni nekretninski larpurlartizam. Zašto politika ne pokazuje nakanu rješavanja tog problema? Dva su razloga.

Prvi je da su ogromni posjednici stanova u Hrvatskoj banke. A banke i politika imaju taj slatki odnos koji ne trpi potrese, porez na nekretnine bio bi veliki izdatak za financijske institucije. Koje što kroz obveznice što kroz kapitalna ulaganja pomažu državi da statistički dug i inflaciju drže bar koliko toliko pod kontrolom. Bar statistički. Ukoliko bi im se nametnuo porez na nekretnine sada, moguće je da bi bili manje orni sa svojim fondovima kupovati obveznice kad ih se drugi put emitira.

Drugi je mnogo banalniji i mnogo više ima veze s kriminalom i korupcijom. Brojne su budže, kriminalci, politički čimbenici svoje zarade, legalne i nelegalne, uložili u nekretnine i tako donekle i oprali te novce. I malo im se tu može napraviti, ako netko gotovinom kupi kuću i potom je prepiše na punca ili kuma zapravo je jako teško išta nelegalno dokazati. Jedino što se može je poreznom politikom malo im opteretiti to posjedovanje. No, tu se dolazi do one stare kako vrana vrani oči ne kopa. Previše bi to možda koštalo i one koji bi takav zakon donijeli.

I dok je tako mi ćemo imati probleme s nekretninama. Podstanarstvo će biti skup sport, kupnja nekretnine još skuplji. Stanovi će stajati prazni, jer se neke stvari jednostavno ne žele riješiti.

PODIJELI

Vezane vijesti

Search

Follow Us

Split

22.2℃

SW 2.3m/s

49%

1019.9hPA
  Vrijeme oko 14h:
26℃
Uto
25℃
Sri
24℃
Čet
19℃
Pet
13℃
Sub
  Vrijeme by DHMZ

Posljednje objavljeno