Search
Close this search box.
Vrijeme by DHMZ:
SPLIT 17.2℃ | maestral 2.1 m/s
3. svibnja 2024. 12:18
foto: Duje Klaric / Cropix  

Dvanaesti petkom: Maksimir, Kantrida, Pampas i splitsko ruganje svemu

PODIJELI

Ovih dana je u fokusu javnosti priča o građevinskim pothvatima vezano za stadione i užasno je zanimljivo pratiti reakcije zainteresirane javnosti i opinion makera po tom pitanju.

Idemo redom, godinama smo bombardirani osječkim Pampasom, na koncu nazvanim Opus Arena, koji je uz sve vjerojatne marifetluke mađarskih tajkuna, Orbanovih gubernatora – izgrađen i eno ga tamo na periferiji najvećeg slavonskog grada, sasvim pristojnog izgleda.

Kantrida, s kojom se često rugaju oni koji vole bocnuti riječke navijače je opet aktualizirana, predstavljen je novi projekt, ali poznajući riječki modus operandi, kad-tad će i taj projekt biti završen, jer nitko normalan se u tom gradu tome neće protiviti, ima taj projekt svoje poslovne, pa i sportske logike.

O Maksimiru su napisane hrpe tekstova, jedan je to od većih primjera na kojima se ogleda sva rastrošnost i kriminal hrvatske politike, cifra koja je ulupana u stadion koji nakon svega nije za ništa osim za rušenje je bila dovoljna da se izgrade stadioni u sva četiri najveća hrvatska grada.

Ipak, došli smo do faze da je upravo dogovoren, kako su ga u Jutarnjem nazvali – trojni pakt – između Zagreba, države i Crkve, čime se osiguravaju osnovni uvjeti za rušenje starog i izgradnja novog stadiona Dinamu.

I nitko to u Zagrebu ne problematizira, gradonačelnik Tomašević i dalje vrti svoju falšu mantru oko demokratizacije Dinama i bit će tu sigurno predizbornih podmetanja, ali i to će na koncu doći kraju, Dinamo će imati svoj stadion baš kao i repstacija. Ili repkica, ne znamo što će biti nakon izbora.

Split je već sasvim druga priča. Splitski komentatori i opinion makeri, koji svom gradu s punim pravom prigovaraju nedostatak ambicije i sposobnosti i nabijaju im na nos razvoj Rijeke, Osijeka i Zagreba, sad kad grad pokazuje ozbiljnu ambiciju za obnoviti Poljud i sagraditi novi i moderni stadion na Brodarici (na mjestu na kojem već postoji stadion, neka bude spomenuto) – se s tim rugaju.

Dapače, Slobodna Dalmacija, inače medijski partner Hajduka danas na naslovnici donosi veliki naslov – “Hajduk na Brodarici dobiva i drugi stadion?”

Ma kad će već imati dva, ajmo mu izgradit i treći, šta sad?

Ma kad će već imati dva, ajmo mu izgradit i treći, šta sad?

O ideji stadiona na tom mjestu, ambiciji grada koji mora imati stadion za koncerte i sportske manifestacije za što je Poljud i izgrađen zapravo, te važnosti toga da Hajduk ima nogometni stadion, što Poljud nije – sam pisao već puno puta.

Ovdje želim pisati o – ambiciji. O planu da moj grad postane nešto više od onoga što su mu namijenile prazne glave iz centralnih komiteta – provincija u metrpoliziranoj Hrvatskoj, u kojem ćemo za vidjeti čak i neku regiionalnu zvijezdu, o svjetskima da ne pričamo, morati na put u Metropolis, u kojem stoluju supermeni i žive povlašteni.

I nemam ja problem kad toj raboti skale drže tamošnji uhljebi i novinari, nemam čak problem kad isto rade i naši domaći kvislinzi koji su se u Metropolisu uhljebili i svoj život preselili tamo pa im je omiljeni sport postao pljucanje po svojem gradu kako bi valjda sami sebi opravdali taj potez i dokazali se u novoj sredini po načelu poturica gori od Turčina.

Ali kad oni koji se predstavljaju zaljubljenicima u svoj grad pod egidom sitnopolitikanskih ambicija i podmetanja rade to isto, onda mi se probudi baš ogroman bijes.

I zato, gospodo, da ponovimo činjenice. Hajduk je imao svoj stadion. Nogometni stadion koji je imao kapacitet od 30 tisuća. Prije pedeset godina. Pedeset godina je pola stoljeća. Tadašnji vlastodršci, u koje se ovi komentatori kunu su imali – ambiciju.

Pa su odlučili Split izvesti iz provincije i staviti ga na svjetsku mapu, kroz sport prvenstveno, ali usput učinili takve intervencije u prostoru i toliko dalekosežno gledali da mi dan danas njihove projekte nismo niti završili, a ono što su izgradili nismo u stanju niti održavati.

Hajduk je tad pristao izgubiti svoje vlasništvo, nad punokrvnim nogometnim stadionom kapaciteta tridesetak tisuća navijača u samom centru grada i preseliti se u podstanarstvo na rub istog, na atletski stadion, kojem je u međuvremenu zbog regulacije kapacitet s prvotnih 55 tisuća smanjen za gotovo 40% na jedva 34 tisuće.

Dakle, prije pedeset godina j grad imao ambiciju graditi drugi, osjetno veći stadion i time se dičimo, a danas se rugamo kad se želi napraviti otprilike jednaki, samo moderniji.

Ponovimo i ovo gradivo – Poljud nije nogometni stadion i Hajduka ograničava na svim poljima modernog sporta, ne dopušta mu iskoristiti gotovo ništa od svojeg marketinškog potencijala. I zato mu treba novi.

I ako nemamo ambicije da Hajduk bude bolji, ako nemamo ambiciju da se grad razvija, intervencijom u prostor, da Poljud postane mjesto gdje ćemo gledati koncerte, festivale i atletske mitinge, da se izgradnjom Brodarice riješe i neki dodatni sadržaji poput kongresnog centra, spajanja podzemne željeznice i parkirališnog prostora, onda doista i zaslužujemo ostati provincija. Na poziciji koju su nam ovi iz Metropolisa i namijenili.

Za kraj čisto kao ideja, jer naravno da se svi pitaju tko i kako će se i tko će sve to platiti. Ali to se pitanje postavlja samo u slučaju splitskog stadiona, za zagrebački i riječki se to pitanje ne poteže, jer najnormalnije je da će za zagrebački i riječki pomoći i država i HNS i privatni investitori, svi stoje u redu za to, a u Splitu se samo priča o tome kako ni Grad ni Hajduk za to novca nemaju.

A eto, Zagreb grca u parama, Dinamo i Rijeka čuvaju na posebnim računima stotine milijuna eura samo za to.

Moja ideja je ovakva – crkva uvijek ima novaca. I normalno da ima, poslovni model te institucije je doslovno mokri san svakog vlasnika i direktora bilo koje mulitinacionalke u svijetu. Iako bi se očekivalo da oni iz domoljublja i strasti za hrvatski nogomet, zahvalnost za djela velečasnog izbornika iskažu poklanjanjem nekih prava u Maksimiru, oni su se povrata tamošnje imovine (prava povrata, ne imovine) odrekli kad su za to dobili deset drugih parcela s pravom građenja.

I dobivaju stotine milijuna od države svake godine za svoje važno mjesto u društvu, pa je možda najbolje da se uz novi stadion na Brodarici uz garaže, podzemnu željeznicu i kongresni centar – sagradi velika katedrala ili samostan. Neka Crkva dobije vlasništvo, a Hajduk stogodišnje pravo korištenja stadiona.

Uz obvezu da navijači pjevaju na svakoj utakmici one dvije tri prosvijećene pjesme i problema više nema.

Za sami kraj ću se ipak uozbiljiti. Prije pedeset godina su Hajdukovi navijači i njegova uprava zapravo strateški pogriješili. Bili su oduševljeni kapacitetom Poljuda i njegovom ljepotom i nisu vidjeli da su izgubili nešto puno vrjednije, figurativno u vidu atmosfere i nogometnog šarma, ali i doslovno financijski, jer prostor kraj plinare danas doslovno vrijedi basnoslovno samo zbog svoje pozicije.

I bilo bi dobro da Hajdukovi navijači, a i sama uprava kluba shvate kako je ovo prilika koja se ne smije propustiti – prilika da se vrati taj dug grada prema klubu. I da Split prestane biti provincija.

(p.s. Naknadno su me upozorili kako Slobodna Dalmacija više nije medijski partner, nego samo sponzor kluba, pa neka ostane zabilježeno. Moja greška, zbog koje se ispričavam.)

PODIJELI

Vezane vijesti

Search

Follow Us

Split

17.2℃

NW 2.1m/s

59%

1011.0hPA
  Vrijeme oko 14h:
19℃
Sub
22℃
Ned
22℃
Pon
20℃
Uto
21℃
Sri
  Vrijeme by DHMZ

Posljednje objavljeno