Democratio sine qua non. (parafraza Conditio sine qua non)
Usklađeno sa Zakonom o hrvatskom jeziku; Dinamocratio sine qua non.
“Kroz petnaestak minuta možemo očekivati te rezultate prvih i povijesnih demokratskih izbora u jednom nogometnom klubu u Hrvatskoj”, bubne reporter Hrvatskoga radija (i, Bogu hvala, ostane živ).
Blago njima. Petnaestak minuta. Dvanaest godina i četiri mjeseca nakon što smo kolege i ja čekali do jedan-jedan ipo ujutro rezultate prvih izbora za Nadzorni odbor Hajduka.
E sad, tu ima nekoliko mogućih objašnjenja i obrazloženja (jer utakmica je bila fer i korektna).
Možda kolega s Hrvatskog radija izbore za Nadzorni odbor Hajduka iz studenog 2011. doživljava kao – nulte. U tom slučaju bi se ovi mogli smatrati prvima. Iako zapravo ne bi, jer ih je Naš Hajduk u međuvremenu organizirao još toliko da bi ovi bili u skladu s plasmanom Dinama iz 2005., zasad zadnje Hajdukove šampionske godine.
Možda kolega izbore za Nadzorni odbor Hajduka iz studenog 2011. doživljava kao – pretpovijesne. U tom slučaju bi se ovi mogli smatrati povijesnima. Iako zapravo ne bi. Osim ako uzmemo u obzir da je sadašnji Dinamo zapravo osnovan 1998. Dvije godine prije nego što je Croatia otišla u stečaj i na sudu dokazala da nema veze s današnjim Dinamom pa je prošla lišo u tužbama koje su, među ostalima, podnijeli Robert Prosinečki, Dražen Ladić i Igor Cvitanović. Igor je nakon objave presude molio “časni” sud da mu objasni za koji je klub osvajao trofeje ako to nije klub s kojim je imao ugovor i koji mu je ostao dužan. Pa bi zapravo današnji Dinamo već u svojoj šesnaestoj godini imao demokratske izbore pa bi bio prvi hrvatski maloljetnik koji se može nečim sličnim pohvaliti.
(zanimljivo, 1998. je godina kad je HAŠK Dinamo Građanski Croatia proslavio 95. rođendan kluba, a 14 godina kasnije je slavio 100. rođendan. Bivši predsjednik Partizana (otac svih Hrvata i deda dva Srbina) je nadjenuo novo ime klubu da bi od Građanskog uzeo trofeje, a od HAŠK-a godinu osnutka, 1903. Pojavio se problem – HAŠK još djeluje!)
Možda je kolega u osnovnoj školi učio iz Slovarce umjesto iz Slovarice. Pa guta slovo “i”. Pa je njegovo “Kroz petnaestak minuta možemo očekivati te rezultate prvih i povijesnih demokratskih izbora u jednom nogometnom klubu u Hrvatskoj” zapravo značilo “Kroz petnaestak minuta možemo očekivati te rezultate prvih i povijesnih demokratskih izbora u JEDINOM nogometnom klubu u Hrvatskoj”. Jer, Vlatka mi rahmetli “nema nikih problema” Markovića, samo je jedan hrvatski i katolički klub.
A opet, možda kolega s Hrvatskog radija izbore za Nadzorni odbor Hajduka iz studenog 2011. jednostavno doživljava kao – nedemokratske. Jer onda bi ovi možda i bili “prvi i povijesni demokratski izbori u jed(i)nom nogometnom klubu u Hrvatskoj”.
GNK kao “kolijevka demokracije” u hrvatskom nogometu. 35 članova Skupštine bira Metuzalem kojeg je Bjegunac instalirao u travnju 2000., a 25 članova Skupštine članovi GNK-a.
Shvatimo li tako demokraciju, neka Vlada AP-a u novi saziv Sabora sama imenuje 100 zastupnika, a nama plebejcima “velikodušno” prepusti izbor ostalih 50.
(A opet, samo je jedan Klub više od 100 godina s istim imenom u najvišem rangu lige i ima preko 100 tisuća članova u prošloj, a imat će novi rekord već u prvih 100 dana ove godine.)