1. svibnja 2024. 22:33
hajduk.hr

Devet zanimljivosti sa susreta Rudeša i Hajduka – edicija apsolvirano

PODIJELI

Na kraju se pomalo i bespotrebno trebalo znojiti zbog ove utakmice, a ostat će i veliko pitanje kako je prošao Mihael Žaper, ono nije izgledalo lijepo, djeluje kao višemjesečno pauziranje. Hajdemo mi sa zanimljivostima.

Prva je da je Hajduk ušao nervozno u susret, dopustio je nekakav divlji nogomet bez strukture, prvu pravu akciju od zadnje linije započeli su u 13. minuti susreta. Još se jednom pokazao teret tih dvoboja koje moraš dobiti. Čast Rudešu, ali ima ekipa u trećoj ligi koje kad bi pojačao s Livajom, Krovinovićem i Brekalom bi bili apsolutni favoriti protiv sastava sa zapada Zagreba. A često je baš takve dvoboje teško igrati. Mladina je donekle i iznenadio Karoglana, nije se spustio u skroz niski blok, već je bio u srednjem, u nekoliko navrata su se i visoko digli, činilo se da Hajdukovi igrači to nisu očekivali. Jasno, nakon pola sata igre više fizički nisu mogli tako nego su se zabili u svojih 35 metara od gola.

Druga je stvar da je Pukštas sinoć ponovno odigrao odličan meč, zapravo je prava šteta da je poništen onaj gol, kao da mu treba otčepanje da se vrati efikasnost. Jednostavno je ponovno impozantan svojom energijom, podaci o duelima su zastrašujući. Na travnjaku je ušao u 11 duela od koji je osvojio sedam. Zračnih je pak imao osam i sve ih je osvojio. Ovako bez detaljnog traženja teško se sjetiti situacije da je vezni igrač ušao u 19 duela i da ih je osvojio 15. No, još se jednom moramo dotaknuti njegovom sportsmanshipa, koji je generalno nešto pohvalno. Ali nekad mora biti i mudar i, pa , lukav. U 21. minuti da je nakon onog Livajinog pasa kad je proparao obranu Rudeša, a mladi Amerikanac prebacio njihovog golmana, jednostavno je morao pasti kad se ovaj zabio u njega. To bi bio penal i zapravo riješen dvoboj na pola prvog poluvremena. No, on je takav, otresao je i golmana i krenuo po gol. Valjda će s iskustvom doći i lukavost. Čitav je susret bio prava napast ulazeći poludesno kroz obranu domaćina. Puki je ponovno na visokoj razini.

Treća zanimljivost je kontinuirana u posljednja tri dvoboja. Zvone Šarlija voli ponekad isforsirati dugu loptu, iako mu to nije forte. I najčešće se radi jednostavno o balunu u bunaru. Morao bi raditi selekciju tih dugih. Daleko od toga da skroz mora odustati od njih, no nema Elezovu nogu da može gađati u trepavicu. Trebao bi je iskorištavati samo kad primjeti da je neki igrač na strani u potpunosti sam. Ovako kad ih šalje u sredinu na Livaju, najčešće ni Hajdukova desetka ne može obuzdati loptu. Ispucao ih je sinoć devet, četiri su našle metu, da je koju manje poslao to bi bio zapravo odličan učinak. Samo malo bolja selekcija je potrebna.

Četvrto je da je Mladina očekivano puno više pritiskao Krovinovića nego li je to Belupo odradio prošli vikend. I odmah je igra Hajduka bila manje tečna, iako je ovaj put na terenu bio i Livaja. Sigur više nije mogao ići visoko kao dvoboj prije. A onda se još jednom nakon njegovog izlaska pokazalo da ekipa pati u gradnji bez njega. Mnogo kaotičnija su bila zbivanja na terenu nakon toga, Rudeš je čak došao do vratnice u 86. minuti, dramatičan trenutak. Neke stvari se daju i brojkama izraziti. Krovinović je u 70 minuta na terenu imao više uspješnih dodavanja od Kalika i Pukštasa zajedno, s tim da je Kalik odigrao istu dionicu kao on, a Rokas čitav susret. Koliko god to nekima dizalo živce i koliko god nas prozivali za to, ponovit ćemo još jednom. Krovinović je iza Livaje najvažniji Hajdukov igrač, a čak ga je i teže nadomjestiti, jer dok Kalinić na jedan drugi način može odmjeniti prvu puntu, veznjaka Krovinovićevih karakteristika nemamo. To bi trebao biti Odjidja, ali izgleda sad da on samo pripreme može odigrati na vrhunskoj razini.

Peta stvar je da se vratio Marko Livaja i da je po prvi put bio na terenu zajedno s Josipom Brekalom. I tu ima mjesta za optimizam, mjesta u napadu su dosta fluidna, protivnicima će biti teško braniti se od tog tandema. Već sam Livaja je donosio ogromnu dozu nepredvidljivosti, sad se to duplira. Veseli da Karoglan nije fiksirao Brekala za lijevu liniju nego ima popriličnu slobodu kretanja i za sada djeluje izuzetno opasno kad odjednom osvane na desnoj strani, protivničkim obranama su izuzetno otežana preuzimanja, pogotovo jer su i Livaja i Brekalo igrači koji se lako rješavaju jednog protivnika ako je sam na njima. U nekoliko se navrata pokazalo kako Hajduk sada ima tipiziranu akciju u polukontri, gdje Brekalo ulazi s desna s loptom, Livaja i Pukštas daju dubinu ulaskom, a onda ide svilena paralela na desno krilo. Tako je uostalom i pao drugi gol.

Šesta zanimljivost će izazvati možda i upitnike. Ali Leon Dajaku se pokazuje pojačanjem za Hajduk. Svojevrsni joker s klupe. Čovjek je odigrao oko 600 minuta u ovoj sezoni, a ima na kontu četiri gola i dvije asistencije. Sudjeluje u golu svako 100 minuta. To je zapravo vrhunski rezultal. Uz to, jedan gol i jedna asistencija su bile direktno za pobjede. Ukratko, kad bi svatko s klupe dao obol koji daje Dajaku, Hajduku bi bilo mnogo lakše. Jasno da će teško do prvog sastava, pogotovo kad zaigra Ivan Perišić, ali svaki trener voli znati da na klupi ima nekog koga može zadnjih 20 minuta poslati u vatru i nadati se impulsu.

Sedmo je jedan generalni zaključak. Nakon utakmice sam bio zapravo razočaran i čak malo ljutit, jer se završilo teškom pobjedom, gredom protivnika koji je već drugoligaš, kao i ozljedom Žapera. No, kad se čovjek malo ohladi, shvati da je Hajduk dobro odigrao prvi dio od 13. minute, čak i vrlo dobro. Realizacija je štekala, ali sve drugo je bilo na nivou. Drugi dio je bio nervozniji, pogotovo od izlaska Krovinovića i Kalika, s jednim se izgubila kombinatorika, s drugim dio agresivnosti prema naprijed (to je donekle kompenzirao Pukštas). Pa tih 20-ak loših minuta ostavi na prvu loš generalni dojam. No, kažu stare statistike da je Hajduk uvijek morao rudariti za titule, nikad to nije bila razlika od 10-20 bodova na kraju. Valjda tamo mora biti. Ipak, zbog psihičkog zdravlja mene i drugih gledatelja izuzetno bih cijenio da se neki ovakvi mečevi ipak završavaju prije 96. minute.

Osma zanimljivost se tiče mladog Hrgovića, koji pomalo pokazuje da se na njega može računati. Defanzivno je obavio sve kako treba, ne mogu se sjetiti da je u obrani pokleknuo iti jednom. A i naprijed je u nekoliko navrata dobro otišao, plus je dosta lako instinktivno kupio situacije gdje je morao ići na krilo kad se Livaja povlači po loptu, a Brekalo ide prema sredini. Oni koji su ga pratili u juniorskim danima možda će kazati kako bi ga se i više trebalo koristiti prema naprijed, ima solidan dribling u trku i odličan centaršut. Ali pomalo s njim, zastršujući je prijelaz iz juniora u seniore u ekipama koje love rezultate.

Deveta stvar je da je dvoboj s Rudešom apsolviran i da sada slijedi Varaždin. Jednostavno je, mora se ići utakmicu po utakmicu i ništa drugo računati, kalkulirati ili planirati.