Search
Close this search box.
Vrijeme by DHMZ:
SPLIT 17.8℃ | lebić 6.5 m/s
3. svibnja 2024. 15:18
Photo by Levi Meir Clancy on Unsplash  

Ukrajinska iskustva kao upozorenje na lošu obuku u članicama NATO-a

PODIJELI

Iskustva ukrajinskih vojnika u posljednjih nekoliko mjeseci pokazuju jednu zabrinjavajuću stvar za NATO države. Naime, čini se kako obuka koju NATO države obavljaju za Ukrajinu, i koje su rađene po standardima tog saveza, zapravo ima ogromne nedostatke kad se suoči sa stvarnošću velikog rata.

Stanje je ponajviše opisao tviteraš Konstantin, danas softverski inženjer u Sjedinjenim Državama, gdje skuplja i priloge za ukrajinsku vojsku, a ujedno je i veteran rata iz 2014. i 2015. godine. U razgovorima s pripadnicima 32. brigade, obučene u Njemačkoj, te 92. brigade, jedne od elitnih ukrajinskih, koja je pravu obuku prošla početkom ruske invazije u bitkama oko Harkiva, Konstantin je spoznao koji su sve problemi NATO obuke i zašto se ona pokazuje nedostatna Ukrajincima na terenu.

U svojoj srži, priča je zapravo jednostavna. NATO faktički desetljećima nije sudjelovao u ozbiljnom ratu, već se radilo o intervencijama u kojima se najčešće moralo nositi s pobunjeničkim paravojskama. Onda je i obuka išla u tom smjeru, bitnije su bile pretrage objekata za izvježbati nego obrana pozicije. I zbog toga primjerice pripadnici 32. brigade su u startu imali veliki problem s adaptacijom na ratište, jer su bili poslani na istok kod Svatova da drže defanzivne pozicije s 92. brigadom dok ostatak ukrajinske vojske na jugu pokušava ofenzivno djelovati. A ta adaptacija je plaćena najskupljim sredstvom, žrtvama.

Pripadnik 32. brigade Konstantinu se žalio na činjenicu da nisu znali izgraditi obrambene pozicije, kao i da nikakvu obuku za borbeno razminiranje nisu dobili. Što je izuzetno opasno na ratištu na kojem su objekti najčešće minirani i puni eksplozivnih zamki. Instruktori jednostavno nisu željeli pričati o tome.

Ipak, najveća razlika, gotovo pa filozofska, u samim je postavkama obuke koja ne uzima u obzir da je ozbiljni rat danas rat dronova i topništva. Doslovno ništa pripadnici 32. brigade nisu naučili o tome u Njemačkoj. Što je dovelo do ogromnih propusta kod njihovog dolaska na ratište. Član 92. brigade je kazao kako je u jednoj prilici vidio čitavo odjeljenje kako stoji na jednom mjestu iza oklopnjaka. Čime su zapravo bili idealna meta za ruske dronove koji su se nalazili u tom sektoru.

NATO će morati mijenjati svoj pristup borbi kad su dronovi u pitanju. Za sada se oni institucionalno koriste na brigadnoj razini, dok su Ukrajinci došli do spoznaje da bi oni trebali biti sredstvo već na razini satnije. Što je ogromna razlika. Tu je i pitanje zapovjedanja, gdje je praksa Zapada da se satnik nalazi na terenu sa svojim ljudima. Ukrajinci su naučili kroz iskustvo da zapovjednik satnije mora biti iza jednica, sa svojim stožerom i pristupom zračnom nadzoru bojišnice. Tek tada može donijeti smislenu zapovjed. Kako su borci 32. i 92. brigade objasnili, nemoguće je donijeti i prenijeti zapovjed dok ležite u rovu pod teškom topničkom paljbom i bez sagledavanja zračne slike pokušavate vikati na radio-vezi. Jednostavno se gubi smisao zapovijedanja.

Sva ova iskustva govore kako NATO u ovom trenutku niti doktrinarno nije spreman za neki veliki rat. Doduše, treba se uzeti specifičnost u obzir, Ukrajina nema zračnu nadmoć nad bojišnicom. NATO snage bi je pak imale gdje god dođu i to bi ipak činilo razliku. Ali i dalje bi postojali ogromni problemi na najnižim operativnim granama, prije svega zbog realnosti dronova.

Treba kazati kako je pitanje dronova nešto što su i Ukrajina i Rusija zapravo učile kroz rat. Ukrajinci su bili prisiljeni od starta ozbiljno koristiti dronove, turski Bayraktari bili su zapravo najmoderniji dio njihove vojske 24. veljače prošle godine. Kad su ispočetka radili kaos Rusima, postalo im je jasno da se radi o bitnom segmentu ratovanja. A i Rusi kad su shvatili što sve bespilotne letjelice donose su se bacili u masovnu proizvodnju, ali i nabavu iz Irana i vjerojatno Kine.

U novoj geopolitičkoj situaciji Zapadu je jasno da neke stvari mora mijenjati kad je vojna doktrina u pitanju. Zato već stižu najave pojačane proizvodnje malih dronova, a što se tiče velikih, tu su ionako godinama ispred ostatka svijeta. Već su u postupku testiranja dronovi koji bi trebali djelovati zajedno s borbenim avionima, kao svojevrsni pomagači. Ipak se kreće, samo sporo, morat će se brzo pohvatati nove zakonitosti koje se mogu vidjeti u ukrajinskom ratu.

PODIJELI

Vezane vijesti

Search

Follow Us

Split

17.8℃

SW 6.5m/s

58%

1010.3hPA
  Vrijeme oko 17h:
19℃
Sub
23℃
Ned
21℃
Pon
19℃
Uto
20℃
Sri
  Vrijeme by DHMZ

Posljednje objavljeno