Search
Close this search box.
Vrijeme by DHMZ:
SPLIT 21.3℃ | bura 5.4 m/s
18. rujna 2024. 01:14
Foto: Davor Pongracic / CROPIX  

Afera plin – postoji li još suradnika u priči i kako Ina ima profit i kad joj zamrače milijardu

PODIJELI

Sljedećih nekoliko dana pisat ćemo o zasigurno najvećem financijskom skandalu u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina. Radi se o grupi koja je Inu oštetila za oko milijardu kuna, zaradivši sebi najmanje 800 milijuna, a u kojoj su Inin direktor Damir Škugor i njegov otac Dane, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić i predsjednica uprave Plinare istočne Slavonije Marija Ratkić.

Ovaj u načelu sirovi kriminal, usporediv s najobičnijom pljačkom banke, samo bez maske, zapravo je na toliko razina intrigantan da zahtijeva nekoliko tekstova. Danas ćemo se baviti onim najzanimljivijim – novcem – i to iz dvaju kutova. Prvi je propitati zašto je osumnjičena ekipa ovako dijelila novac, zbog čega u zraku ostaje visiti pitanje je li još netko treba dobiti otprilike desetak milijuna eura koliko je recimo dobio i odvjetnik Šurjak (nešto manje). Drugi je kut obični ljudski, onaj kad dođete na benzinsku od Ine i natočite gorivo. I to je bitno za ovaj slučaj, koliko god sad djelovalo bezveze.

Dakle, prema USKOK-u, osumnjičena ekipa preko poduzeća OMS Upravljanje zaradila je prodajom plina 1.288.602.827,61 kunu. Njihovi troškovi, uključujući plaćanje Ini po povlaštenoj cijeni, iznosilo je 242.140.032,09 kuna. Što čistu dobit od ovog posla čini 1.046.462.795,52 kune. Ogroman iznos čiste dobiti, na koju su doduše 2021. godine platili i porez na dobit.

E sad, podjela zarade od kriminala… Prema USKOK-u, u trenutku uhićenja raspodjela je bila takva da je samom Husiću na račun isplaćeno malo više od 102 milijuna kuna, a 13,7 milijuna isplatio je i na račun njegove druge firme. Šurjaku je pak ostalo nešto manje od 69 milijuna kuna. Na samom računu OMS-a ostalo je oko 204 milijuna kuna. Na računu Škugora seniora pak malo više od 482 milijuna kuna.

Ovakva raspodjela otvara očigledna pitanja poput onog zašto je toliko novca prebačeno na račun Dane Škugora? Ako se i uzme u obzir da se od tu namirivao njegov sin, podjela je i dalje neravnomjerna. Uz sve to, jasno je kako bi valjda i osumnjičena Ratkić u ovakvom raspletu trebala imati svoj udio, a za sada se ne spominje, pa je onda za pretpostaviti da se na tom računu nalazi novac i za nju. Ako se pak uzme razumna pretpostavka da bi Husić i Škugor mlađi trebali dobiti otprilike jednake iznose, a tata Škugor u rangu Šurjaka, neka je 200 milijuna u tvrtki ostalo za daljnje malverzacije, Ratkić u rangu ovih drugorazrednih, na računu ostane još oko 210 milijuna kuna. Baš otprilike za tri udjela od 70-ak milijuna kuna.

Ukratko, financijski je logično da je u ovom poslu sudjelovalo još najmanje troje ljudi, koji su uspjeli izbjeći istragu. Do dosta sličnog zaključka došao je i ekonomist Vuk Vuković, koji je na svojim društvenim mrežama istaknuo da je izvlačenje sredstava dosta čudno. Teško je izbjeći nagađanje kako je čitava operacija imala i osobe još više pozicijski od Škugora, bilo u Ini bilo u politici, koji su svojim utjecajem omogućili ovakvu bezočnu transakciju. Snage reda i mira i tuženja moći će uvijek tvrditi kako su u provedbu operacije ušli jer su trebali zaustaviti odljev sredstava iz Ine, ali svakako će sad ostati visiti pitanje je li se žurilo kako netko ne bi dobio svoje zaslužene novce i time postao novi stanovnik Remetinca.

Drugi je kut potrošački, naš, od ovih jadnika koji moraju plin i gorivo plaćati po tržišnim cijenama, a ne mogu zaraditi milijarde na njima. Dakle, najveću zaradu OMS ostvario je u prvoj polovici ove godine, što se da zaključiti iz priopćenja USKOK-a. Naime, kažu kako je najveća cijena po kojoj je plin prodavan bila 210 eura po megavatsatu, više od deset puta veća od njihove kupovne cijene od Ine, koja je bila 19,46 eura po megavatsatu. Pregledaju li se kretanja tržišta plina, tolika je cijena bila krajem veljače i početkom ožujka, dakle, na početku ruske invazije na Ukrajinu.

Sad ovdje moramo napraviti malu digresiju i zapitati se jesu li osumnjičenici bili upućeni u to da će Rusi napasti svoje susjede. Plan za ovo djelo nastaje u lipnju 2020. godine, ali pravo intenziviranje počinje četiri mjeseca kasnije. Zanimljivo, to je razdoblje u kojem je najviši ruski politički establišment zaključio da će napasti Ukrajinu, što će i zapadne obavještajne službe saznati tijekom jeseni 2020. godine. Koliko god bilo možda zapanjujuće na prvu loptu. Povezanost vrha Rusije s pojedinim segmentima hrvatskog društva čak ni nije neka velika tajna, a još je izraženija povezanost Mađara s Rusima. Nemojmo zaboraviti, vlasnik više od 49 posto Ine jedna je od najvažnijih mađarskih tvrtki.

Vratimo se sa zanimljive digresije na glavnu nit: dakle, najveći dio od štete nastale Ini dogodio se u prvoj polovici ove godine. U kolovozu očigledno OMS nije prodavao jer je cijena eksplodirala sad, prije nekoliko dana iznosila je čak 339 eura po megavatsatu. Dobro, kakve ovo veze ima s našim točenjem benzina, pitate se? U polugodištu u kojem je netko Inu oštetio za oko 100 milijuna eura ova naftna kompanija imala je dobit od milijardu i pol kuna. Dakle, unatoč ograničenjima za cijenu benzina, zbog čega se na veliko plakalo, unatoč prefrigranim kriminalcima koji su im naočigled izbili sto milijuna eura dobiti, Ina je imala milijardu i pol kuna dobiti.

Dođe čovjeku da se zapita…

PODIJELI

Vezane vijesti

Search

Follow Us

Split

21.3℃

NE 5.4m/s

44%

1014.1hPA
  Vrijeme oko 23h:
21℃
Čet
20℃
Pet
18℃
Sub
18℃
Ned
19℃
Pon
  Vrijeme by DHMZ

Posljednje objavljeno